Grønn transformasjon av grå arealer. Hvordan få til grønn, sunn og sosial transformasjon av grå arealer gjennom kommunens planarbeid?

NLAs generalsekretær Line Oma holdt nylig innlegg på et webinar i regi av Miljødirektoratet og KDD med innlegget «Transformasjon: Gode og trygge byrom»

Foto: Skjermbilde 2025-11-14 kl. 13.39.42

Grønn transformasjon av grå arealer

Transformasjon av bebygde og "grå" arealer er viktige for å løse klima- og naturutfordringene. Mange løsninger og tiltak kan også gjøre disse områdene tryggere og triveligere for innbyggerne. Mange klimatiltak har sikre synergier med bedre luftkvalitet, mindre støy og bedre helse. Samtidig kan det oppleves som vanskelig å planlegge for slike tiltak i områder som allerede er etablert og tett bebygget.

I dette webinaret gir Miljødirektoratet og KDD Kommunal- og dirstriksdepartementet en oversikt over regelverk, veiledning og verktøy som kan hjelpe kommunene i dette arbeidet.

Vi får også eksempler fra kommuner som har jobbet fram løsninger og har nyttige erfaringer å dele. På slutten av webinaret får deltakerne anledning til å stille spørsmål til innlederne og andre fagfolk.

Mdir 2025-11-11 kl. 09.51.11 

Opptak av webinaret ligger på YouTube

Mer om programmet, pdf'er av foredragene og nyttige ressurser
på Miljødirektoratets hjemmeside
.