Oslo City, Stenersgata 1
Stenersgata 1, midt i Oslo sentrum, har fått grønne vegger og tak. Bygningskomplekset er fra slutten av 1980-tallet, og består av kjøpesenteret Oslo C ..
Bærekraft er altomfattende og infiltrerer i dag alle faser av hvordan vi konstruerer våre omgivelser. Arkitekturdagen, selve hovedkonferansen under OAT 2013, fokuserer på en av de viktigste forutsetningene for den videre utviklingen for produksjonen av arkitektur og byer: Behovet for komfort og hvordan komfort kan forstås som en pådriver for utviklingen. Hvilke alternativer kan arkitekturen bidra med, og på hvilken måte?
Oslo arkitekturtriennale åpner 20. september med Arkitekturdagen 2013
Tema: The future of Comfort
Konsekvensen av bærekraft utfordrer våre ideer om komfort.
- Hvordan kan arkitekter delta i denne debatten?
Program og påmelding
Medlemmer av NLA får fenoMNAL pris!
Hovedfokus for bærekraft har vært å finne måter å redusere energiforbruket på samtidig som våre nasjonale og sosiale goder opprettholdes eller økes. Komfort må forstås som en forutsetning og bærekraft kan derfor ikke diskuteres uten samtidig å diskutere komfort.
På hvilken måte har og vil arkitekten og arkitekturen bidra til utviklingen av begrepet komfort? I motsetning til det forutinntatte der behovet for komfort må møtes med tilsynelatende objektive fremgangsmetoder, så er det først og fremst en overbevisning som er kulturelt, økonomisk og politisk konstruert.
Foredragsholdere:
Carolyn Steel, architect, lecturer and writer, University of Cambridge (UK)
Alfredo Brillembourg, founding partner, Urban Think Tank (VEN) and professor at ETH Zûrich
Minik Rosing, professor of geology, Natural History Museum of Denmark (DK)
Chris Reed, principal, Stoss Landscape urbanism and Adjunct Associate professor at harvard GSD (US)
Dominic Balmforth, director at Susturb ApS (DK)
Les mer om Oslo arkitekturtriennale