Reisebrev fra København

Første årets landskapsarkitektstudenter ved NMBU har vært på studietur til København og deler sine opplevelser med landskapsarkitektur.no

Foto: Linnea Santi Moen - pizza i parken Pizzamiddag Køben(1)

Alt byen har å by på 

Tradisjonen tro reiste studenter på første året ved landskapsarkitekturstudiet på NMBU til København før sommeren for å oppdage, utforske og ta til seg all landskapsarkitekturen byen har å by på. Turen ble arrangert av emneansvarlige ved LAA116 og profesjonelle københavnere, Ellen Merete Husaas og Kjersti Vallevik Håbjørg. For å bli ekstra godt kjent med byen ble alle studentene fordelt på grupper og fikk velge blant ulike byrom å presentere for fellesskapet.

København dag 1(1)
Dag 1 - foto Marwa Nader og Lea Drangert-Hveding
 

Den første kvelden, like etter ankomst, vandret vi gjennom Strøget og utforsket innerbyens byrom i København. Den første presentasjonen ble holdt på Rådhuspladsen, deretter gikk vi via Gammeltorv, Gråbrødretorv, Kongens Nytorv, Grønnegade, Kultorvet, og til Kongens Have. Denne dagen var det mye fokus på hvordan belegg kan brukes til å skape eller forsterke romfølelse og fortelle om et steds historie. Vi avsluttet kvelden med en felles pizzamiddag i fantastisk vær midt blant trærne i Kongens Have og nøt det overraskende finværet.

København dag 2(1)
Foto Marwa Nader og Lea Drangert-Hveding

 
Dag to startet med et raskt sykkelkurs for å overleve morgenrushet i Københavns gater før vi var i gang med å utforske Amager fra sykkelsetet. Vi begynte reisen ved Havneparken på Islands Brygge, et område preget av sin historie som et militært arsenal og industriområde. I senere tid har området utviklet seg til en levende bypark med promenade, spiserier, badeanlegg og et kulturhus, men flere spor etter den gamle industrien skinner gjennom. Neste stopp var Karen Blixstens Plads utenfor Københavns universitets søndre campus og beundret sykkelparkeringene vi hadde hørt mye om i undervisningen. Så syklet vi til Kastrup Strandpark, der vi gikk ut på bryggen og beundret sjøbadet og utsikten over landskapet. Overraskende nok var det badegjester på bryggen mens vi var der - midt i regnværet! Så tråkket vi videre over Amager Strandpark og via Praghs Boulevard, med sine karakteristiske lyktestolper, til Operaparken. Der avsluttet vi dagen ved å utforske parkens seks ulike hager inspirert av verdens skoger og klimasoner, og kunne observere overvannshåndteringen i sanntid.

København dag 3(1)
Foto Marwa Nader og Lea Drangert-Hveding

 
På dag tre hadde vi æren av å høre et spennende foredrag av Barbara le Maire Wandall ved Københavns universitet om Københavns byutvikling, som ga alle god innsikt i hvordan ulike områder i byen har vokst frem. Etter forelesningen fikk vi en omvisning gjennom landskapsarkitektstudentenes klasserom og en presentasjon om hva de jobbet med.

Etter lunsj syklet vi videre for å se på noen av de store områdeprosjektene som er gjennomført i Nørrebro og Østerbro. Vi syklet gjennom Superkilen og stoppet ved Den Røde Plads og Det Sorte Marked der 50 ulike land er representert gjennom fysiske objekter, badet i blomster ved Grønningens boligprosjekt og kjente på roen i Bispebjergs Helende Haver. Vi avsluttet dagen ved å sykle gjennom alle de ulike programmerte områdene i Fælledparken som yret med liv.

 København dag 4
Foto Lea Drangert-Hveding

Den siste dagen var vi på befaring i Carlsbergbyen hvor vi gruppevis registrerte romlige kvaliteter, vegetasjon, elementer og terrengformer i ulike byrom for å lære oss å undersøke og analysere byrom og gjøre oss personlige meninger om disse. Undertegnede lærte for eksempel mye om hva som kjennetegner en trapp som er behagelig å gå i og at danske landskapsarkitekter elsker å inkludere en nedsenket fotballbane som kan fungere som et forsinkelsesbasseng eller et regnbed i sine anlegg.

Alt i alt har dette vært en utrolig flott reise som har gitt faglig og sosialt påfyll. Vi har blitt bedre kjent med bredden innen landskapsarkitektur og med hverandre i klassen. Tusen takk til NLA for støtte til en vellykket studietur - Vi har gjort oss mange nye erfaringer vi kan bruke videre i våre egne prosjekter.

Tusen takk for turen til den fineste klassen!
Hilsen Lea Drangert-Hveding