Oslo City, Stenersgata 1
Stenersgata 1, midt i Oslo sentrum, har fått grønne vegger og tak. Bygningskomplekset er fra slutten av 1980-tallet, og består av kjøpesenteret Oslo C ..
Styrets stemme – Norske landskapsarkitekters forening - ved styremedlem Cathrine Løken - som forklarer hvorfor turveier, parker og annen grønnstruktur må prioriteres når vi jobber med byutvikling og fortetting.
Å gå på tur er populært i Norge. Det er enkelt, krever lite utstyr og er gratis, og for mange er det også en måte å være sosial på. Spaserturer i parker og naturen der folk bor er den mest utbredte friluftsaktiviteten i befolkningen. I Levekårsundersøkelsen (SSB, 2024) oppgir 90,6 % at de har gått tur i parker eller naturomgivelser i nærheten av boligen i løpet av de siste 12 månedene. Å gå tur er den friluftsaktiviteten folk gjør oftest. Over 60% går på tur i parker eller i naturomgivelser i nærmiljøet en eller flere ganger i uka og nesten 85% en eller flere ganger i måneden.
De mest populære og brukte turveiene i byggesonen i Oslo er de som går gjennom parkene, langs elver og bekker, eller kyststiene langs fjorden. Å gå tur i nærnaturen bidrar til bedre helse, både fysisk og psykisk. Forskning viser at natur i by reduserer depresjon, angst og stress, og mennesker som bor i bymiljøer med mye vegetasjon er friskere enn de som bor i områder med mindre grønt. Å tilrettelegge for tur i grønne omgivelser i nærheten av der folk bor er tiltak som treffer absolutt alle grupper i befolkningen, men er særlig viktig for barn, eldre og andre som har begrenset aksjonsradius.
Turgåing har bredere sosialt nedslagsfelt enn både tradisjonelt friluftsliv og deltakelse i idrett. Det å få folk til å gå på tur er rimeligere folkehelse enn å bygge store idrettsanlegg eller behandle folk på sykehus. Ved byutvikling og fortetting må derfor turveier, parker og annen grønnstruktur prioriteres.
Husk på dette hvis du jobber med by- og tettstedsutvikling, og rop høyt på alle plannivåer at det må settes av nok arealer til parker, turveier og annen grønnstruktur når byer og steder utvikles og fortettes. Det gir oss bedre livskvalitet og er i tillegg bra for klima og naturmangfoldet.
Cathrine Løken, styremedlem NLA
12.01.2026