Unescos verdensarvkonvensjon fyller 40 år i dag

16. november 1972 ble UNESCOs verdensarv-konvensjon opprettet av generalforsamlingen i FN. Konvensjonen er en internasjonal avtale som skal beskytte vår felles kultur- og naturarv. 40 år senere har 190 land sluttet seg til avtalen og forpliktet seg til å ta vare på mer enn 950 kulturmiljøer og naturområder over hele verden. Kun tre FN-land står utenfor avtalen.

Foto: Emårsøy av Inge Ove Tysnes Emårsøy_IngeOve Tysnes

– Merkevaren verdensarv er knyttet til steder med framstående universelle verdier, 
unike i verdenssammenheng, hver på sin måte. Syv norske steder er med, både natur- og kulturarv:
Bryggen i Bergen, Urnes stavkirke, Bergkunsten i Alta og Struves meridianbue er kulturobjekter,
og Røros bergstad med Circumferencen og Vegaøyene er norske kulturlandskap på verdensarvlista.
I tillegg kommer Vestnorsk fjordlandskap som så langt er det eneste norske naturarvområdet
med staus som verdensarv. Her er det de uforstyrrede geologiske prosessene og den ekstremt vakre naturen som har gitt området ikonisk status som naturarv.  
– Etter 40 år kan vi slå fast at verdensarvkonvensjonen er en suksess. 
Ikke minst har konvensjonen vist seg som drivende i å styrke hensynet til verdifull  kultur- og naturarv lokalt, nasjonalt og internasjonalt, seier Berit Lein, avdelingsdirektør i Direktoratet for naturforvaltning (DN).

Kilde: Direktoratet for Naturforvaltning

Se også Vega kommunes hjemmesider for hva det vil si å være på verdensarv-listen.
aerfugl_Destinasjon Helgeland AS